ZSS nr 1 w Kruszwicy

  SP nr 1

  im. Jana Kasprowicza

  Jak powstawały galaktyki?

  Pierwsze galaktyki powstały 3 – 4 miliardy lat po Wielkim Wybuchu.

  Wiek najstarszych gwiazd Drogi Mlecznej, galaktyki, w której znajduje się nasz Układ Słoneczny, oszacowano na 13,6 ± 0,8 mld lat. Natomiast dysk Drogi Mlecznej uformował się między 6,5 do 10,1 mld lat temu. Jak w ogóle doszło do formowania się galaktyk?

  Najprościej mówiąc, materia, która wypełniała wszechświat w pewnym momencie zaczęła skupiać się w zagęszczenia. Te największe – to supergromady galaktyk, które składają się z gromad galaktyk, a te z kolei tworzone są przez galaktyki. A wszystkie te formacje istnieją dzięki sile grawitacji (pochodzącej z materii i ciemnej materii). Formacje te nie są jednak stałe, kosmos wciąż się rozszerza, galaktyki zderzają się ze sobą, tworząc nowe struktury. To bardzo skomplikowane procesy, ale łatwe doświadczenie, zaproponowane przez Tomasza Rożka w książce „Kosmos”, pozwala w prosty sposób zobrazować ten stan rzeczy.

  Do szklanej miski z wodą wlaliśmy równomiernie kilkadziesiąt kropel oliwy (woda to wszechświat, a krople oliwy to galaktyki). Po rozpoczęciu mieszania zauważyliśmy, że pojedyncze krople zaczęły się ze sobą łączyć: te większe przyciągały mniejsze.

                                         

  © 2022 issproject.eu All Rights Reserved

  Please publish modules in offcanvas position.